Jak często sprzątać biuro?

Eleganckie i zadbane biuro to wizytówka firmy. Czyste i utrzymane w porządku wnętrza dobrze się prezentują. Co więcej, ład na miejscu pracy wpływa na poprawę wydajności pracowników. W wielu przedsiębiorstwach dbaniem o czystość zajmują się profesjonalne firmy sprzątające. Częstym zagadnieniem, które pojawia się w czasie planowania obowiązków podwykonawcy, jest  to, jak często korzystać z jego usług. Jaka częstotliwość sprzątania w biurze będzie najlepsza, by zachować porządek?

Jakie czynniki mają znaczenie przy częstotliwości sprzątania?

Decydując się na nawiązanie współpracy z profesjonalną firmą sprzątającą, należy dokładnie ustalić zakres jej pracy. Bardzo duże znaczenie ma w tym wypadku:

  • – branża, w jakiej działa zleceniodawca,
  • – całkowita powierzchnia biura i innych budynków,
  • – ilość pomieszczeń do sprzątania,
  • – liczba pracowników.

Inna częstotliwość sprzątania będzie zalecana dla firmy produkcyjnej, gdzie wytwarza się dużo brudu i kurzu, a inna w biurze, gdzie ilość zanieczyszczeń jest niewielka. Wizyty serwisu sprzątającego warto dopasować również do  ilości pomieszczeń – pokoi, łazienek oraz liczby osób, które z nich korzystają. Niektóre czynności należy wykonywać codziennie, inne obowiązki mogą być zlecane cyklicznie. Również stan techniczny budynków firmowych, zastosowane wykończenia oraz ilość okien będą miały znaczenie przy ustalaniu z podwykonawcą częstotliwości sprzątania. Warto pamiętać, że niektóre posadzki ze względu na rodzaj zastosowanego materiału wymagają częstego oczyszczania. Przy planowaniu pracy profesjonalnej firmy sprzątającej, warto wziąć pod uwagę cały zakres jej działań i ustalić długoterminowy harmonogram

Czynności, które powinny być wykonywane codziennie

Do codziennych obowiązków firmy sprzątającej, które powinny zostać wpisane na listę zadań, należy utrzymanie czystości w toaletach pracowniczych i firmowej kuchni. Stosowanie profesjonalnych środków chemicznych i staranne sprzątanie to najlepszy sposób, by uchronić się przed bakteriami. Im więcej osób korzysta z toalety, tym większą częstotliwość sprzątania warto ustalić. Kuchnia również powinna być dokładnie czyszczona, szczególnie gdy jest w niej podgrzewane jedzenie, a pracownicy regularnie spożywają posiłki. Wycieranie blatów, mycie kubków – to zadania, które mogą wykonywać zarówno pracownicy, jak i serwis sprzątający. Jakie czynności mogą można zlecić podwykonawcy na koniec tygodnia pracy?

Generalne porządki

Co można sprzątać w firmie raz w tygodniu?

Przed cotygodniowym sprzątaniem warto poprosić pracowników o uprzątnięcie rzeczy osobistych z biurek i odstawienie naczyń zalegających na blatach roboczych do kuchni. W piątkowe popołudnie można również podlać kwiaty w biurze i zrobić porządek z korespondencją. Warto umówić się z firmą sprzątającą na wykonywanie poważniejszych obowiązków w piątek po zakończeniu tygodnia roboczego. To dobry czas na: konserwację powierzchni płaskich – odkurzanie i mycie podłóg, zamiatanie parkingu, opróżnianie koszy lub zmywanie, jeśli w kuchni nie ma zmywarki. Mycie okien powinno obywać się w firmie raz w miesiącu. Warto jednak zwiększyć jego częstotliwość, jeśli w budynku są duże przeszklenia, które wpływają na wygląd całej siedziby firmy.

Generalne porządki

Nawiązując stałą współpracę z rzetelną firmą sprzątającą, najlepiej umówić się  dwa razy do roku na generalne sprzątanie. Odpowiedzialny serwis zastosuje profesjonalną chemię, która usunie wszystkie zabrudzenia i wyczyści okna dachowe, parapety, kratki wentylacyjne, a także dokładnie wyszoruje podłogi z użyciem profesjonalnych maszyn. Generalne sprzątanie najlepiej zorganizować w piątek, gdy wszyscy pracownicy opuszczą już biuro i inne pomieszczenia. To dobry moment, by usunąć wszystkie zabrudzenia z hali magazynowej oraz produkcyjnej, wyprać dywany i wykładziny, a także wyczyścić lodówkę. Dokładny zakres obowiązku warto określić za każdym razem przed generalnym sprzątaniem, by dostosować listę zadań do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Regularne sprzątanie firmy jest niezwykle ważne – porządek pomaga pracownikom w koncentracji i lepszym wykonywaniu obowiązków. W większych środowiskach roboczych niezbędne może okazać się codzienne mycie toalet oraz kuchni, cotygodniowe sprzątanie posadzek i blatów roboczych. Poważniejsze porządki warto organizować dwa razy do roku, by móc cieszyć się czystymi i zadbanymi pomieszczeniami. Warto regularnie korzystać z usług profesjonalnej firmy, która otrzyma listę czynności i dostosuje częstotliwość sprzątania do potrzeb przedsiębiorstwa.

W Ewa-Pol świadczymy usługi profesjonalnego sprzątania. Wykonujemy generalne sprzątanie w biurach i budynkach firmowych dla przedsiębiorców z miasta: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań i Warszawa.

Shopping cart
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0