Sprzątanie: usługa zaufania

Sprzątanie budynku firmy to złożona usługa, która wymaga stosowania odpowiednich środków, urządzeń oraz określonej wiedzy ze strony pracownika delegowanego do wykonywania obowiązków. Wszystkie czynności wchodzące w skład usługi powinny zostać określone i spisane przez zleceniodawcę i zleceniobiorcę. Wyjaśniamy, dlaczego sprzątanie to usługa zaufania, a wybór odpowiedniej firmy ma kluczowe znaczenie.

Usługa sprzątania – jak to działa w polskich firmach?

Czyste i zadbane wnętrza świadczą o firmie, pomagają budować wizerunek przedsiębiorstwa i ułatwiają codzienną pracę, a mimo to profesjonalne sprzątanie wciąż jest w wielu firmach traktowane wyłącznie jako przykra konieczność. Dlatego w wielu firmach pojawia się bariera przed zabudżetowaniem rozsądnej rocznej kwoty na sprzątanie, a zarządzający szukają rozwiązań, które pozwolą na maksymalne ograniczenie wydatków.

Dylematy związane z usługą sprzątania

Najpopularniejszą formą współpracy, na jaką najczęściej decydują się właściciele mniejszych firm, pozostaje korzystanie z usług osoby fizycznej bez zawierania z nią umowy. To rozwiązanie pozwala na obniżenie kosztów sprzątania, wiąże się jednak z różnymi utrudnieniami. Zleceniodawcy zapominają, że w przypadku wystąpienia niekorzystnych okoliczności takich jak: wypadek na miejscu pracy lub zgon osoby wykonującej usługę, muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Ci, którzy zdają sobie sprawę z konsekwencji, szukają innych rozwiązań. Często do biura zapraszani są przedstawiciele firm, o których nikt nie słyszał, a wykonywanie usługi jest zlecane tym, którzy oferują zdumiewająco niską stawkę.

Sprzątanie – ryzyko towarzyszące wykonywaniu usługi

Korzystanie z usług osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności oraz nie jest zatrudniona przez firmę sprzątającą, oznacza powierzenie mienia firmy w ręce obcej osoby bez de facto żadnego zabezpieczenia. Decydując się na taki krok, należy jednak pamiętać, że w firmie na firmowych komputerach, dyskach oraz w formie papierowej w segregatorach znajdują się ważne dane. Kładąc na szali know how oraz powodzenie swojego biznesu, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Podstawą w tym wypadku powinno być wybranie partnera do współpracy, który wyróżnia się nieposzlakowaną opinią i może zawrzeć umowę.

Dlaczego do sprzątania tak chętnie wybierane są osoby/firmy z polecenia?

Każdy właściciel firmy zdaje sobie sprawę, że pozostawienie obcej osoby w budynku może prowadzić do przykrych konsekwencji. Dlatego szukanie sprzątaczki lub odpowiedniej firmy to proces. Najczęściej taką usługę wykonują osoby z polecenia, które mają opinię dyskretnych i lojalnych. Warto jednak pamiętać, że tylko podpisując dobrze sporządzoną umowę, można mówić o 100% zabezpieczeniu własnego biznesu. To oznacza, że dobrym rozwiązaniem jest zlecenie sprzątania specjalistom.

Powierzenie sprzątania profesjonalnej firmie

Coraz więcej właścicieli firm podejmuje decyzję o powierzeniu sprzątania firmie. Często rozmowy kończą się w momencie przedstawienia oferty i kosztorysu. Niemniej trzeba zwrócić uwagę, że dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z firmą, która:

  • -cieszy się dobrymi opiniami w Internecie,
  • -może przedstawić referencje,
  • -zatrudnia pracowników na umowy o pracę,
  • -ma ubezpieczenie OC,
  • -korzysta z profesjonalnych środków i urządzeń do sprzątania,
  • -podpisuje jasną i przejrzystą umowę na wykonanie usługi.

Podczas spotkania z przedstawicielem firmy sprzątającej należy omówić wszystkie najważniejsze kwestie również te dotyczące pracowników: jak długo pracują w przedsiębiorstwie, jakie mają uprawienia do pracy, dla kogo wcześniej pracowali.

Sprzątanie usługą zaufania, za którą trzeba zapłacić

Profesjonalna firma to taka, która inwestuje w swoje zaplecze technologiczne: udostępnia pracownikom nowoczesne urządzenia do sprzątania oraz sprzęty i środki wysokiej jakości. Pracownicy, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę i mają stworzone odpowiednie warunki, z większym zaangażowaniem wykonują swoje obowiązki. Jasna, przejrzysta umowa oraz polisa OC do wglądu stanowią gwarancję, że współpraca będzie opierała się na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Oczekując tak wysokich standardów – niestety wciąż są to wysokie standardy jak na polskie realia – należy spodziewać się dostosowanej do nich ceny. Sprzątanie to usługa zaufania, za którą trzeba zapłacić. Odpowiednie wynagrodzenie dla firmy sprzątającej przy spełnieniu odpowiednich warunków to zabezpieczenie dla zleceniodawcy, że usługa będzie świadczona zgodnie z ustaleniami.

Sprzątanie to usługa zaufania. By jednak można było mówić o zaufaniu, najpierw zleceniobiorca musi spełnić określone warunki. Ich realizacja często wiąże się z inwestycją w: profesjonalne środki, sprzęty oraz zespół specjalistów. Wszyscy właściciele firm, którzy oczekują wysokich standardów i na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo, powinni zacząć budżetować odpowiednią kwotę roczną na usługę sprzątania. Płatność, która mieści się w standardach rynkowych, pozwoli cieszyć się współpracą z profesjonalistami i pewnością, że budynek firmy oraz wszystkie dane w nim przechowywane są bezpieczne.

Jeśli chcecie Państwo przekonać się, jaka kwota będzie odpowiednia za transparentną usługę sprzątania, zapraszamy do kontaktu  z naszymi ekspertami! Przygotujemy dla Państwa profesjonalną wycenę i pomożemy wybrać odpowiedni zakres sprzątania w Państwa firmie.

Shopping cart
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0