Odśnieżane w dużym mieście – dlaczego to takie ważne?

Popularne stwierdzenia o tym, że zima zaskoczyła drogowców, oznaczają brak przygotowania do walki z intensywnymi opadami śniegu i gołoledzią. Tymczasem w polskim prawie nie ma wytłumaczenia dla osób, które nie dopilnowały obowiązku, jakim jest odśnieżanie. Łódź, Warszawa, Poznań, miasta i wsie, wszystkie gminy są zobowiązane do udrażniania przejść, aby te były dostępne dla mieszkańców, a przy tym nie zagrażały ich bezpieczeństwu.

Śnieg trzeba usuwać nie tylko z ulic, chodników, podjazdów, czy parkingów, ale też z dachów. Czy wiesz, że po większych opadach na 1m3 dachu może przypadać nawet 250 kg białego puchu? To ogromne obciążenie, które może mocno nadwyrężyć konstrukcję, a nawet spowodować jej zniszczenie lub zawalenie. Jak do tego nie dopuścić? Wykonując samodzielnie lub zlecając firmie zewnętrznej odśnieżanie. Warszawa i inne miasta to rejony, gdzie swoje usługi świadczy np. przedsiębiorstwo Ewa-Pol, które dba nie tylko o usuwanie zalegającego śniegu i sopli lodu, ale też troszczy się o ogólny stan techniczny nawierzchni.

Profesjonalne odśnieżanie – Poznań, Gdańsk, Kraków

O ile odśnieżenie przydomowego chodnika nie jest bardzo męczące czy czasochłonne, o tyle usuwanie śniegu z parkingów, powierzchni przemysłowych czy miejskich skwerów bywa bardzo uciążliwe. Dlatego do tego zadania warto zatrudnić firmę zewnętrzną, która w swojej ofercie ma sprzątanie, konserwowanie nawierzchni i odśnieżanie. Gdańsk, Kraków to tylko niektóre z miast, w których taka praktyka cieszy się dużą popularnością. Dlaczego?

Wygoda i oszczędność czasu są tu kluczowe, ale chodzi też o działanie zgodne z prawem. Artykuł 61 ust. 1 prawa budowlanego jasno mówi o tym, że właściciel lub zarządca danego obiektu musi usuwać śnieg i posypywać oblodzone powierzchnie piaskiem lub solą. Oczywiście może on scedować to zadanie na firmę zewnętrzną i w ten sposób wypełnić swój obowiązek niemal bez żadnego wysiłku.

Skutki braku odśnieżania (Kraków, Warszawa)

Bez względu na miejsce, którego dotyczy zaniedbanie, brak odśnieżenia powierzchni wiąże się z konsekwencjami finansowymi, i nie tylko. Za tego typu zaniedbania zimą grozi Ci:

  • mandat karny w wysokości nawet kilkuset złotych,
  • konsekwencje prawne, jeżeli na nieodśnieżonym, oblodzonym terenie zarządzanym przez Ciebie dojdzie do wypadku i uszkodzenia ciała osoby trzeciej,
  • naruszenie konstrukcji stropu oraz przedostanie się do wnętrza budynku wilgoci, co grozi uszkodzeniem struktury dachu, ścian, zalaniem.

Nie należy bagatelizować znaczenia, jakie dla ludzi, budynków i środowiska ma odśnieżane. Kraków, Warszawa oraz inne większe polskie miasta  zazwyczaj są odśnieżane przez doświadczonych fachowców z firm zewnętrznych. Z ich usług korzystają gminy, ale też przedsiębiorcy i osoby prywatne, zarządcy osiedli, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jednostki administracyjne, edukacyjne, urzędy. Współpraca odbywa się doraźnie lub regularnie, na zasadzie wykupionego abonamentu na usługi porządkowe lub podpisanej umowy.

Shopping cart
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0