Jak założyć firmę sprzątającą?

W ostatnim okresie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na profesjonalne usługi sprzątające zarówno wśród osób prywatnych – właścicieli domów i apartamentów, jak i przedsiębiorców. Więcej czasu spędzamy w domach, więc konieczne jest częstsze sprzątanie. Z kolei w firmach, które wciąż działają w pełnym lub w ograniczonym zakresie, wymagane jest zachowanie rygorystycznych standardów czystości. Analizując te czynnik, można dojść do wniosku, że 2021 rok to dobry czas, by założyć firmę sprzątającą. Podpowiadamy, jak to zrobić i dla kogo będzie to dobre rozwiązanie.  

Charakterystyka branży usług sprzątających – pomysł na pracę marzeń?

Sprzątanie to ciekawa praca, która wyróżnia się różnorodnością i dużą ilością wyzwań, jakim trzeba sprostać każdego dnia. Tak jak nie ma dwóch takich samych klientów, tak nie ma dwóch takich samych miejsc świadczenia usług. Nawet realizując zlecenia w domach o podobnym metrażu, czy firmach w bliskim sąsiedztwie, można mieć pewność, że plan oraz aranżacja poszczególnych pomieszczeń będą się od siebie różnić. Ponadto, zleceniodawcy będą mieli odmienne oczekiwania i potrzeby związane ze sprzątaniem. Duża różnorodność jest atutem – świadcząc usługi związane z utrzymaniem czystości, nie można się nudzić – sprawia jednocześnie, że praca w branży jest pełna wyzwań. Klienci często są bardzo wymagający, a sprostanie ich wymaganiom stanowi duże wyzwanie. Mimo to szukając pomysłu na zajęcie zarobkowe, które ma szansę okazać się opłacalne, można wziąć pod uwagę właśnie sprzątanie. Jak w takim razie założyć firmę sprzątającą? Jakie kroki trzeba podjąć?

Charakterystyka biznesu – rejestracja firmy sprzątającej

W branży usług sprzątających istnieje szara strefa, ponieważ wiele osób traktuje sprzątanie, jako dodatkowe zajęcie i sposób, by dorobić do domowego budżetu. Jednak chęć zyskania stałych klientów i  pewność zarobku sprawiają, że konieczne staje się założenie działalności gospodarczej. Rejestracja firmy sprawia, że biznes prezentuje się profesjonalnie. Zwiększają się również możliwości pozyskiwania zleceń – można brać udział w przetargach, czy obsługiwać publiczne instytucje. Firmę sprzątającą można założyć, jako jednoosobową działalność gospodarczą lub utworzyć spółkę z o.o. Można samodzielnie świadczyć usługi albo zatrudnić pracowników. Właściciel firmy może być odpowiedzialny za pozyskiwanie klientów i zarządzanie, a wykonywanie zleceń zostawić zatrudnionym osobom. Może również bezpośrednio nadzorować wykonywanie prac lub sprzątać wspólnie z pracownikami. Możliwości jest wiele, dlatego zastanawiając się, jak założyć firmę sprzątającą, warto odpowiedzieć sobie również na pytanie, jaką funkcję będzie pełnił właściciel i jaki podział obowiązków planuje wdrożyć.

O czym warto wiedzieć, decydując się na założenie firmy sprzątającej? Praktyczne wskazówki

Mając wieloletnie doświadczenie w branży usług sprzątających, jako marka Ewa-Pol, chcemy podzielić się praktycznymi wskazówkami, które mogą okazać się nieocenionym wsparciem dla osób planujących założyć firmę sprzątającą.

1. Obowiązuje wysoki próg wejścia na rynek usług sprzątających

Założenie firmy sprzątającej to nie tylko dopełnienie niezbędnych formalności w urzędzie. To przede wszystkim wybór i zakup odpowiedniego wyposażenia, które pozwoli na świadczenie usług. Firma sprzątająca powinna być wyposażona w: środki czystości, środki ochrony dla osób zajmujących się sprzątaniem oraz akcesoria do sprzątania w tym odkurzacz, czy mop – to na początek wystarczy, ale może okazać się niewystarczające przy obsłudze większych zleceń. Profesjonalna firma powinna dysponować również maszynami do sprzątania, dzięki którym dotrzyma kroku najlepszym z branży.

Wskazówka: przy wyborze środków do sprzątania pomocne będzie skorzystanie z poradników lub z porad pracowników w sklepie z produktami specjalistycznymi.

2. Konieczne jest korzystanie z bezpiecznych produktów wysokiej jakości

Decydując się na sprzątanie, należy skoncentrować się na spełnieniu oczekiwań klientów. Najważniejsze jest oczywiście przywrócenie czystości we wskazanych miejscach. Często jednak zleceniodawcy mają konkretne wymagania dotyczące używanych produktów. Oczekują, że sprzątanie będzie wykonane przy użyciu sprawdzonych preparatów wysokiej jakości – idąc o krok dalej: również ekologicznych, bezpiecznych dla zwierząt i dzieci, czy produkowanych zgodnie z duchem zero waste.

Wskazówka: konieczne będzie zapoznanie się z ofertą rynkową produktów, czytanie opinii oraz samodzielne testowanie środków czystości, by wybrać te najlepsze.

3. Wymagana jest znajomość określonych procedur, by świadczyć usługi

Osoby, które nigdy nie zajmowały się profesjonalnym sprzątaniem, często mają przeświadczenie, że wystarczy postępować tak samo jak we własnym domu, by spełnić oczekiwania klientów. Trzeba jednak pamiętać, że w sprzątaniu obowiązują określone standardy wynikające ze względów bezpieczeństwa. Właściciel firmy sprzątającej musi znać zasady obowiązujące w branżach, w jakich pracują jego zleceniodawcy. Podejmując się sprzątania w prywatnych domach, również należy pracować zgodnie z procedurami, ponieważ ich przestrzeganie pozwala zadbać o bezpieczeństwo zleceniodawcy i członków jego rodziny.

Wskazówka: pomocne będzie szukanie informacji w Internecie lub zatrudnienie doświadczonego pracownika, który pomoże zaplanować procedury.

5. Duża konkurencja

W branży usług sprzątających panuje duża konkurencja. Na rynku jest wiele profesjonalnych firm, które wyróżniają się doświadczeniem, doskonałymi referencjami oraz doskonale wyposażonym i zorganizowanym zapleczem sprzętowym. Współprace indywidualne są często realizowane przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które mają niezbędne cechy, a przede wszystkim umiejętności, by spełnić oczekiwania klientów.

Wskazówka: przed założeniem firmy warto dobrze się przygotować i poznać swoją konkurencję: duże firmy oraz małe podmioty, które działają lokalnie.

6. Wysokie wymagania klientów, problemy z komunikacją

Osoba, która decyduje się na świadczenie usług sprzątających, musi być przygotowana na stały kontakt z klientami. Komunikacja jest niezbędna nie tylko na etapie ustalania szczegółów współpracy, ale przede wszystkim w trakcie jej trwania, gdy należy wykazywać się szacunkiem do klienta, empatią i jednocześnie asertywnością, stawiając jasne granice i wymagając ich przestrzegania.

Wskazówka: warto doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne, dobrym rozwiązaniem może być ćwiczenie z bliską osobą lub zapisanie się na kurs.

7. Wysokie koszty utrzymania firmy

Przed zarejestrowaniem firmy warto zorientować się, jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz jak wyglądają comiesięczne rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Obecnie osoba zakładająca firmę może liczyć na półroczne zwolnienie z ZUSu, jednak pozostają inne stałe opłaty. Należy wziąć również pod uwagę, że bardzo dużo nowootwartych firm znika z rynku przed ukończeniem dwóch lat.

Wskazówka: konieczne będzie znalezienie doświadczonej księgowej.

8. Konieczność wykupienia OC

Decydując się na prowadzenie firmy sprzątającej, warto zasięgnąć opinii na temat ubezpieczenia OC. Posiadanie takiego ubezpieczenia jest standardem w branży.

Wskazówka: pomocne będzie skorzystanie z usług profesjonalnego agenta od ubezpieczeń.

9. Trudności z doborem personelu

Właściciele firm sprzątających, którym zależy na pozyskiwaniu klientów i zatrudnianiu wykwalifikowanych pracowników, często napotykają trudności ze znalezieniem personelu. Doświadczeni pracownicy pracują już w firmach i ich pozyskanie może okazać się niemożliwe. Dlatego przed założeniem firmy warto zorientować się, jakie są szanse na znalezienie rzetelnych pracowników na lokalnym rynku pracy lub przeanalizować możliwości zatrudnienia obcokrajowców.

Wskazówka: pomocne może okazać się poproszenie o pomoc znajomych, wstawienie ogłoszenia na lokalnych grupach przed zarejestrowaniem działalności lub nawiązanie współpracy z Urzędem Pracy.

Kto może założyć firmę sprzątającą?

Znając nieco realia branży usług sprzątających oraz dysponując praktycznymi wskazówkami, warto odpowiedzieć sobie na jedno najważniejsze pytanie: „Czy nadaję się do prowadzenia firmy sprzątającej?” Wszystko zależy od tego, czym zamierza zajmować się osoba, która chce założyć firmę sprzątającą: świadczeniem usług, czy zarządzaniem. Kolejną ważną kwestią jest to, czy planuje działać w mikro skali, czy podejmować się realizacji dużych zleceń.

W zależności od wybranej strategii prowadzenia biznesu potrzebne będą inne cechy i umiejętności. Osoba, która chce samodzielnie zajmować się sprzątaniem i pracować w pojedynkę, nie musi rozwijać umiejętności komunikacji na takim samym poziomie, jak przedsiębiorca skoncentrowany na zbudowaniu silnej marki i prześcignięciu konkurencji. Warto zastanowić się również, które zadania można zlecić – skorzystać z usług kogoś bardziej doświadczonego, by jak najszybciej osiągnąć założone cele. Decydując się na założenie firmy sprzątającej, warto znać również szanse, przed jakimi prędzej czy później stanie przedsiębiorstwo oraz zagrożenia, które stanowią nieodłączny element prowadzenia każdego biznesu.

Firma sprzątająca: szanse i zagrożenia

Wyraźną szansą w sektorze usług sprzątających jest wyraźnie rosnące zapotrzebowanie na profesjonalną pomoc.  Coraz więcej właścicieli nieruchomości szuka wsparcia kogoś, kto zadba o ich dom i zajmie się utrzymaniem w nim porządku. Popularne staje się również zlecanie sprzątania mieszkań i domów osób starszych. Zapracowane, dorosłe dzieci nie mają czasu ani ochoty myć okien i odkurzać podłóg w rodzinnym domu, wolą te czynności zlecić. W branży usług sprzątających bardzo dobrze działa poczta pantoflowa, a dobre referencje mogą otworzyć niejedne drzwi – to szansa dla początkujących przedsiębiorców. Zadowoleni klienci chętnie korzystają z usług przed długi czas i polecają sprawdzoną osobę swoim znajomym. Nie oznacza to jednak, że prowadzeniu firmy sprzątającej nie towarzyszą zagrożenia.

Jakich zagrożeń powinien być świadomy przyszły właściciel firmy? W branży panuje bardzo duża konkurencja, dlatego nie jest łatwo stać się zauważalnym zwłaszcza na większą skalę. Firma powinna regularnie inwestować w akcesoria, dzięki którym usługi będą należycie wykonywane, a jeśli właściciel marzy o dużych kontraktach, również w profesjonalny sprzęt. Odpowiednie zaplecze pozwoli również dotrzymać kroku konkurencji. Zdobycie klientów w tej branży może wiązać się z dużymi trudnościami przede wszystkim dlatego, że sprzątanie jest usługą zaufania. To sprawia, że na początek można mieć bardzo mało klientów, a baza kontaktów może zwiększać się powoli. Dlatego przez pierwsze kilka miesięcy utrzymanie się ze sprzątania, może być wyzwaniem. Zagrożeniem dla początkującego przedsiębiorcy będą również wysokie koszty prowadzenia działalności, które w Polsce ulegają systematycznemu zwiększaniu oraz trudności związane z zatrudnianiem pracowników – na rynku pracy panuje obecnie konkurencja i to firmy zabiegają o doświadczonych specjalistów. Zdając sobie sprawę z szans oraz zagrożeń, warto przeanalizować dokładnie wszystkie możliwości i podjąć odpowiednie działania, które pomogą zniwelować lub całkowicie wyeliminować zagrożenia.

Jak w prostych krokach założyć firmę sprzątającą?

Osoba, która chce być właścicielem firmy sprzątającej, powinna zastanowić się nad skalą prowadzonego biznesu, a także przeanalizować szanse oraz zagrożenia. Ważne jest również zbadanie, czy na lokalnym rynku występuje realne zapotrzebowanie na usługi. Mając te dane, łatwiej będzie nie tylko założyć, ale przede wszystkim z sukcesem prowadzić biznes związany z utrzymaniem czystości. Krótkie przypomnienie – jak w prostych krokach założyć firmę sprzątającą?

Krok 1. Znalezienie doświadczonej księgowej

Księgowa odpowie na wszystkie pytania, pomoże wybrać formę prowadzenia działalności i będzie czuwała nad dokumentami.

Krok 2. Rejestracja firmy

Firmę można zarejestrować samodzielnie lub poprosić o pomoc księgową. Po rejestracji można już otwierać szampana – firma została właśnie założona!

Krok 3. Zakup niezbędnych środków i wyposażenia

Bez odpowiedniego wyposażenia oraz środków nie będzie można zacząć pracy, dlatego warto udać się na zakupy.

Krok 4. Wydruk ogłoszeń, ulotek i wizytówek

Ulotki przydadzą się, by dotrzeć do klientów, a wizytówki sprawią, że nawiązanie kontaktów będzie łatwiejsze.

Krok 5. Przygotowanie i rozwieszenie lub opublikowanie ogłoszeń; poinformowanie znajomych

Teraz warto na poważnie zająć się pozyskiwaniem klientów, więc przydadzą się ogłoszenia. Warto rozwiesić je w najbliższej okolicy oraz wrzucić ulotki do skrzynek właścicieli ładnych nieruchomości. Można również założyć konto na Facebooku i tam poszukać klientów. Dobrym rozwiązaniem będzie również poinformowanie znajomych.

Krok 6. Proszenie o referencje

Ważnym elementem prowadzenia firmy jest zbieranie referencji. W branży usług sprzątających mają one ogromną wartość. Warto prosić zleceniodawców o wyrażenie pozytywnej opinii na piśnie oraz pozostawić im wizytówki, które będą mogli przekazać swoim znajomym.

Czy warto założyć firmę sprzątającą?

Okazuje się, że założenie firmy sprzątającej, chociaż nie jest skomplikowanym zadaniem, wymaga jednak zaangażowania, determinacji i znalezienia odpowiedniej księgowej. Pozostaje zatem odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy warto założyć firmę sprzątającą?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ bardzo dużo zależy od sytuacji. Osoba, która do tej pory sprzątała, ma już grono zadowolonych klientów i chce założyć działalność, by uporządkować dokumenty, ma szansę odnieść sukces. Jeśli natomiast sprzątaniem chce zająć się osoba, która nigdy tego nie robiła i będzie stawiała pierwsze kroki na rynku usług, lepszym dla niej rozwiązaniem może okazać się poszukanie zatrudnienia w firmie sprzątającej i praktyczna nauka zawodu. Praca w dobrej firmie wiąże się z godziwym wynagrodzeniem i odpowiednimi standardami pracy – warto poszukać wysoko ocenianego pracodawcy. Atutem takiego rozwiązania jest odsunięcie od siebie konieczności samodzielnego poszukiwania klientów oraz brak kosztów prowadzenia działalności.

Osoby, które chcą założyć firmę sprzątającą, by zatrudnić pracowników i zarządzać kontraktami, muszą pamiętać o wysokim progu wejścia i standardom, jakie obowiązują w branży. Praca w branży usług sprzątających daje wiele satysfakcji, ale wymaga zaangażowania czasu i kapitału. Prowadzenie firmy to ciężka praca, która wymaga posiadania określonych umiejętności, a najważniejszą z nich jest: skuteczna komunikacja zarówno z personelem, jak i z klientami. Dlatego, mimo że popyt na usługi sprzątające rośnie, wciąż są i zawsze będą branże, które mają niższy próg wejścia, a gwarantują stałe, dobre zarobki przy mniejszym nakładzie środków na inwestycje.

Podsumowując, decyzja o tym, czy rozpocząć prowadzenie biznesu  – mając już wiedzę jak założyć firmę sprzątającą – powinna zostać podjęta na spokojnie po dokładnej analizie wszystkich za i przeciw.

Shopping cart
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0