Dlaczego warto powierzyć sprzątanie i dezynfekcję przychodni i gabinetów lekarskich oraz zabiegowych profesjonalistom?

W sektorze medycznym obowiązują rygorystyczne normy higieniczne, których należy przestrzegać w trakcie wszystkich procedur realizowanych na terenie placówek. Również codzienne sprzątanie musi spełniać wysokie standardy. Utrzymanie w czystości przychodzi oraz gabinetów lekarskich i zabiegowych wymaga wykonywania dezynfekcji oraz działania zgodnie z procedurami. Jakie są wymagania dotyczące sprzątania w branży medycznej?

Podstawowe zasady sprzątania

sprzątanie

Wykonując usługi sprzątania dla przychodni lub gabinetów, trzeba działać systematycznie i wypełniać obowiązki rzetelnie i z zaangażowaniem. Sposób czyszczenia oraz rodzaj preparatów powinien być uzależniony od pomieszczenia. Należy również dokładnie zaplanować czas i kolejność prac, ponieważ środki mają różny czas działania. W tym samym pomieszczeniu konieczne będzie używanie zarówno detergentów, jak i środków dezynfekujących oraz różnych akcesoriów. Bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie, która wykonuje takie prace, stąd wytyczne, które muszą być przestrzegane

Jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać?

Osoba sprzątająca pomieszczenia w przychodni oraz gabinety zabiegowe i lekarskie musi mieć na sobie profesjonalny strój roboczy, który składa się z ubrania oraz rękawiczek. W przypadku uszkodzenia odzieży w trakcie pracy należy przerwać sprzątanie i postępować zgodnie z procedurami. Wszystkie czynności powinny być wykonywane w kolejności od góry do dołu. To oznacza, że najpierw należy wycierać lampy, ściany, kaloryfery i parapety, a dopiero później podłogę. Kolejną ważną zasadą jest przygotowywanie środków czyszczących w osobnym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Nie należy rozcieńczać preparatów i mieszać ich ze sobą, chyba że wyraźnie zostało to wskazane na opakowaniu. Środki, które są wykorzystywane do sprzątania, powinny mieć atest PZH lub zostać dopuszczone przez Ministerstwo Zdrowia do stosowania w placówkach medycznych. Osoby, które dbają o utrzymanie czystości, w ramach pełnionych obowiązków usuwają również śmieci i odpady medyczne. Istotna jest również procedura sprzątania, która jest najczęściej ściśle określona.

Jak wygląda procedura sprzątania?

Sprzątanie

Osoba, która zajmuje się sprzątaniem, musi założyć odzież ochronną i rękawiczki, a także przygotować wszystkie niezbędne środki chemiczne. Następnie zabiera z pomieszczenia worek z odpadami komunalnymi i umieszcza go w dużym, zbiorczym worku. Za pomocą mopa i wilgotnej nakładki rozpoczyna usuwanie brudu i kurzu z sufitu oraz ścian i kratek wentylacyjnych. Wilgotną ściereczką czyści krzesła, grzejniki, myje również lustra i okna. Stosuje detergenty oraz preparaty dezynfekujące, by oczyścić umywalkę, baterię, pojemnik na mydło oraz glazurę. Następnie myje kontakty, drzwi i klamki oraz framugi. W kolejnym kroku może przejść do mycia podłóg, oczyszczania cokołów i listew. Jeśli powierzchnia podłogi jest zabrudzona krwią lub innymi substancjami, pracownik oczyszcza ją zgodnie z obowiązującymi zasadami. Umytą z kurzu jednorazowym mopem podłogę trzeba na koniec zdezynfekować i pozostawić do wyschnięcia. Ostatnim etapem jest dokładne umycie kosza na odpady i założenie nowego worka. Warto pamiętać, że nie wszystkie czynności należy wykonywać codziennie – listę zadać trzeba ustalić dokładnie z kierownikiem placówki.

Jak należy postępować z akcesoriami do sprzątania?

Zasady postępowania z mopem, szmatkami i innymi akcesoriami użytymi do sprzątania przychodni i gabinetów również zostały ściśle określone. Wszystkie szmatki należy umieścić w jednym nieprzemakalnym foliowym worku, a następnie przekazać do prania. Cały sprzęt sprzątający trzeba zdezynfekować, starannie umyć i dokładnie wysuszyć. Trzeba również pamiętać o tym, że urządzenia wykorzystywane do sprzątania w branży medycznej muszą być przechowywane w osobnym pomieszczeniu. Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności osoba, która zajmuje się sprzątaniem, może zdjąć ubranie ochronne i rękawice, a następnie dokładnie umyć i zdezynfekować ręce.

Kto może wykonywać sprzątanie w przychodniach i gabinetach?  

Sprzątanie dla branży medycznej mogą wykonywać pojedyncze osoby zatrudnione przez daną placówkę lub zewnętrzne firmy, które specjalizują się w obsłudze placówek służby zdrowia. Nawiązanie współpracy z rzetelnym partnerem sprawia, że kierownictwo przychodni nie musi zarządzać zakupem preparatów chemicznych i środków dezynfekujących przeznaczonych do sprzątania oraz szkolić własnych pracowników. Co więcej, ilość osób zajmujących się sprzątaniem będzie uzależniona od faktycznej ilości pracy. To oznacza, że w czasie generalnych porządków w budynku przychodzi i gabinetach, firma sprzątająca może przydzielić kilku pracowników, by zadania zostały wykonane rzetelnie i zgodnie z harmonogramem.

Warto powierzać wykonywanie specjalistycznych usług takich jak sprzątanie przychodni profesjonalistom, którzy będą postępowali zgodnie z zawartą umową, czyli rzetelnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa dbali o porządek w placówce.

Shopping cart
Brak produktów w koszyku!
Continue shopping
0